Poradňa
Ako byť v bezpečí vo virtuálnom svete?
Vďaka internetu sa stávame súčasťou obrovskej siete, ktorá prináša okrem množstva informácií aj nebezpečenstvo. Ohrozené sú nielen samotné počítače a dáta, ale aj používatelia - najmä tí starší neskúsení alebo malí a neopatrní. Prieskum ukázal, že žiaci pri zverejňovaní osobných údajov nie sú vôbec obozretní. Až dve tretiny opýtaných na internete zverejnilo svoju adresu, telefónne číslo, alebo e-mail. Deti totiž nepovažujú zdieľanie osobných informácií za rizikové.
Domy, autá či kancelárie chránime bezpečnostnými systémami. Nezabúdajme teda na počítač a jeho siete!
Medzi základné bezpečnostné rady patrí
- silné heslo (minimálne jedno číslo a veľké písmeno),
- antivírusový program (neklikať na neoverené stránky a pri finančných transakciách skontrolovať certifikát zabezpečenia https naľavo od názvu stránky),
- pravidelná aktualizácia softvéru,
- nezadávať svoje údaje ako e-mail do rôznych formulárov, vypnutie cookies
- a používanie len oficiálne zakúpeného operačného systému.
Ako mať svoj počítač v bezpečí?
Ak chcete mať svoje zariadenie v bezpečí, platia všetky vyššie uvedené pravidlá. Ak ale chcete, aby váš tablet alebo pracovný notebook používal aj váš potomok bez toho, aby ste sa museli stresovať, zvážte nasledujúce tipy.
Webové prehliadače
Všetky známe prehliadače ako napríklad Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer majú v sebe zabudované automatické blokovanie stránok, teda nástroj na úplnú kontrolu činnosti dieťaťa na internete.
Operačný systém
Nové edície Microsoft Windows obsahujú tzv. rodičovské kontroly, prostredníctvom ktorých rodičia určujú, kedy, ako dlho a akým spôsobom budú deti počítač používať (obmedzenia na presne stanovené hodiny). V rámci rady bezplatných nástrojov sa dá filtrovať aj sexuálny obsah, konkrétne sociálne siete a aj prístup na e-mailové kontá. Práve spomenuté sociálne siete ako Facebook a Twitter sú dnes veľkou témou, v rámci ktorej by sa rodičia nemali cítiť bezmocne ale naopak vedieť prihlasovanie kontrolovať. Čo sa týka internetových vyhľadávačov, dokážu samozrejme filtrovať explicitné sexuálne obrázky a texty. Napríklad nástroj Keylogger zaznamenáva všetky stlačené klávesy, odchytáva snímky z obrazovky, fotky zachytené webkamerou alebo osobitné záznamy a texty v komunikačných programoch a internetových prehliadačoch. Zachytené údaje sú šifrované a ostávajú v počítači, alebo sú posielané na email, FTP server alebo cez počítačovú sieť. Užívateľ, ktorý na cudzom PC pracuje, prítomnosť keyloggera nezistí. Blacklist, Whitelist: takzvané zakázané a povolené zoznamy. Túto funkciu a celý rad ďalších sofistikovanejších obsahuje program rodinného zabezpečenia Family Safety.